top of page

Taiteilijaseuran toiminta 2012

Vuoden 2012 toimiamme pääpisteitä olivat uuden Taidetehtaan ja Taidehallin avautuminen keväällä. Seuran toimintaa ja taiteilijoita tuotiin esille uudessa esitteessä, taidemagneetein ja vuosikalenterissa. Kymmenen seuramme taiteilijaa sai työtilat uudelta tehtaalta. Myös seuran konetyöhuone ja kokoustila siirretiin tehtaan ateljeekäytävään.

NÄYTTELYT 2012

Porvoon taiteilijaseuran vuosinäyttely ”Tämän työn takana seison” oli ajalla 5.5.-30.6.2012 Taidetehtaan Taidehallissa. Näyttely oli samalla uuden Taidetehtaan avajaisnäyttely. Avajaisia viettivät myös taidelainaamo Konsta sekä Yrjö A. Jäntin kokoelmat. Avajaispuheet pitivät Suomen Taiteilijaseuran puheenjohtaja Hanna Ojamo sekä Porvoon kaupungin hallituksen puheenjohtaja Kaj Bärlund. Järjestimme myös VIP avajaiset, joiden tarkoitus oli uusien kontaktien ja suhteiden luominen porvoolaisten yrittäjien kanssa, sekä tuomaan seuramme taiteilijoita tutuiksi.

Näyttelykokonaisuuden suunnittelijoina toimivat taiteilijaseuran kuvanveistäjät Kirsi Kaulanen ja JarmoVellonen. Näyttelyssä mukana olivat seuraavat taiteilijat: Malena Granqvist, Niels Haukeland, Sade Hiidenkari, Kari Holopainen, Ylva Holländer, Maikku Huovila, Petri Hytönen, Kaija-Riitta Iivonen, Leena Illukka, Marika Kaarna, Satu Kalliokuusi, Kirsi Kaulanen, Tiina Kolehmainen, Erik Laine, Harri Leppänen, Jukka Muhonen, Nelli Nio, Kari Nuutinen, Kristiina Parviainen, Anitta Ruotsalainen, Antti Ruuhela, Paula Salmela, Sirkka Tapio, Jenni Tuominen, Aino Ulmanen, Jarmo Vellonen ja Sari Vuorenpää.

TAPAHTUMAT

Vuoden lopulla järjestimme Taideyhdistyksen ja ravintola Sicapellen kanssa kuvanveistäjä Ville Vallgren kulkueen Villen syntymäpäivänä 15.12.Kynttiläulkue kulki Villen haudalle ja sieltä takaisin vanhaan kaupunkiin ravintola Sicapellen tarjoamalle maukkaalle keitolle.

YHTEISTYÖTAHOT

Yhteistyötä jatkettiin Porvoon taidekoulun, Taidetehtaan säätiön, Oma Hammaslääkärisi-asema, Porvoon taideyhdistyksen, ja Ravintola Sicapellen, kanssa. Porvoon museo

KIITÄMME

PTS kiittää kuluneen vuoden toiminnan mahdollistamisesta: Taiteen keskustoimikuntaa, Svenska kulturfondenia, Porvoon kaupunkia, Uudenmaan taidetoimikuntaa ja Aktia pankkia

Comments


bottom of page